Dieta w przypadku cukrzycy typu II

Zmiany metaboliczne, do których dochodzi w cukrzycy typu II są wynikiem nie tylko oporności na działanie insuliny, ale również zaburzeniami jej wydzielania. Oznacza to tyle, że insulina nie jest w stanie w pełni wywiązywać się ze swojej funkcji ponieważ wrażliwość tkanek na działanie insuliny jest mniejsza. Aby w takich warunkach utrzymać prawidłową regulację metabolizmu, potrzebna jest większa ilość insuliny. Niestety, trzustka nie jest w stanie jej zapewnić. W związku z tym leczenie cukrzycy typu II ma zawsze dwa podstawowe cele: obniżenie poziomu glukozy we krwi, a także podniesienie wrażliwości tkanek na wpływ insuliny. Idealnie sprawdza się w tym przypadku dieta pudełkowa opracowana z myślą o osobach chorujących na cukrzycę.

Dlaczego warto postawić na dietę?

Najczęściej cukrzyca typu II spowodowana jest otyłością oraz przejadaniem się. Dlatego pierwszym krokiem prowadzącym do wyrównania poziomu glukozy we krwi jest stosowanie odpowiednich wzorców żywieniowych. Specyfika metabolizmu oraz regulacji hormonalnej sprawia, że do zwiększenia wrażliwości tkanek na insulinę przyczynia się także regularnie podejmowana aktywność fizyczna oraz stosowanie odpowiedniej diety. Dopiero na późniejszych etapach  niezbędne jest włączenie leków hipoglikemizujących oraz preparatów insulinowych. Dieta uzależniona jest od indywidualnych cech każdego pacjenta. Po postawieniu diagnozy lekarz przedstawi zalecenia w zakresie zarówno diety, jak i aktywności fizycznej. My zaprezentujemy w naszym artykule ogólne zalecenia dotyczące odżywiania w przebiegu cukrzycy typu II.

Dieta cukrzycowa

Pacjenci, u których rozpoznano cukrzycę typu II powinni stosować dietę przez całe życie. To właśnie z tego powodu warto stawiać na smaczny i urozmaicony sposób żywienia, który jednocześnie pozwoli zredukować masę ciała, a także unormować poziom glukozy we krwi. Zawartość kalorii w diecie powinna umożliwiać utratę nadprogramowych kilogramów. Ograniczenie ilości dostarczanych kalorii sprawia, że organizm zaczyna sięgać po zapasy energii, które zgromadził w postaci tkanki tłuszczowej. Dochodzi do spalania tłuszczu, co przekłada się na utratę wagi. To, po jaką ilość kalorii dziennie należy sięgnąć uzależnione jest od wagi, trybu życia, charakteru pracy, a także leków, które są stosowane. Ustalając liczbę kalorii, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. W zdecydowanej większości przypadków dla kobiet wystarczająca jest ilość na poziomie 1000 – 1200, zaś w przypadku mężczyzn 1200 – 1600.

Co wolno jeść, a co trzeba wyeliminować?

Przede wszystkim trzeba ograniczyć spożycie pokarmów wysokokalorycznych oraz tych, które zwiększają poziom glukozy we krwi. Do produktów wysokokalorycznych zalicza się masło, olej roślinny, majonez, śmietanę, margarynę, smalec, tłuste mięso i wędliny. Do tego dochodzą podroby mięsne, tłuste ryby, tłuste sery, orzechy i nasiona. Wystrzegać należy się cukru, miodu, czekolady, suszonych owoców, dżemów, soków owocowych, napojów gazowanych takich, jak Cola, Pepsi czy Fanta. Tym, co powinno znaleźć się w diecie są przede wszystkim pokarmy zawierające dużo wody oraz błonnika. Sięgać można po chude mięso i ryby, a także produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Bez ograniczeń można spożywać surowe, a także gotowane warzywa. Wyjątkiem są jedynie ziemniaki. Jeśli napoje, to te, które nie zawierają cukru oraz substancji słodzących. Zakazany jest aspartam, sacharyna, stawiozyd. Są one zabronione nie tylko dla cukrzyków, ale również osób, które borykają się z nadwagą.