Zakwaszenie organizmu spowodowane jest niewłaściwym trybem życia i w szczególności nieprawidłowym odżywianiem się. Jemy za dużo produktów wysoko przetworzonych o wysokiej kwasowości, co powoduje zaburzenie równowagi pH organizmu i prowadzi do jego nieprawidłowego działania. Zakwaszeniu na szczęście można skutecznie przeciwdziałać.
Nasza dieta stała się bardziej kwasowa praktycznie bez naszej wiedzy. Związane jest to, że bardziej kaloryczne i tłuste produkty, które dzisiaj dominują, posiadają zazwyczaj niższe pH. Niektóre nasze płyny powinny mieć odczyn kwasowy i jest to normalne, ale cała reszta powinna posiadać odczyn lekko alkaliczny, na poziomie mniej więcej pH7,4.
Nasz organizm jest w stanie oczywiście radzić sobie ze zbyt kwasową lub zbyt alkaliczna dietą i posiada specjalne mechanizmy buforowe regulujące czasowe dysproporcje, ale z czasem przestają one funkcjonować i pH organizmu się zmienia. Powoli krew i wszystkie inne płyny w organizmie, także te na poziomie komórkowym, stają się zbyt kwasowe i działanie naszego organizmu jest zaburzone.
Objawy zakwaszenia
Do typowych objawów zakwaszenia należą problemy z koncentracją i nadmierne zmęczenie. Pojawiają się choroby reumatyczne, a nawet osteoporoza. Kwasy w organizmie potrafią się gromadzić w naczyniach krwionośnych i podnosić ryzyko udaru. Ich nadmiar jest czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy, a nawet choroby nowotworowej. Jest to także istotny czynnik dla tempa działania metabolizmu, przez co zakwaszenie organizmu sprzyja otyłości.
Problem zakwaszenia organizmu staje się obecnie bardziej popularny, ponieważ przez długie lata był zapomniany. Po raz pierwszy na szerszą skalę badania nad zakwaszeniem organizmu prowadził niemiecki biochemik Otto Warburg. Miało to miejsce w 1931. Udowodnił on związek niedotlenienia komórek z rozwojem nowotworów. Dopiero jednak po kilku dekadach udało się ustalić, że bezpośrednim winowajcą tego faktu jest zbyt wysokie zakwaszenie organizmu, czego dowiedli japońscy lekarze, którzy za swoje badania otrzymali nagrodę Nobla z dziedziny medycyny. Dzisiaj wiemy, że chociaż kwasowość nie powoduje bezpośrednio raka, jest czynnikiem mu sprzyjającym.
Zostaw komentarz