Nadmiar kwasów składowany jest na początku w tkance łącznej, ale ma ona swoje ograniczenia. Upośledzona będzie więc wymiana płynów odżywczych oraz usuwanie szkodliwych substancji. Pojawi się problem z działaniem funkcji filtrowania, maleje możliwość magazynowania w tkance łącznej zbędnych dla organizmu związków. Jeśli miarka się przebierze kryształki kwasu są odkładane w stawach. Długotrwałe zakwaszenie organizmu prowadzi do magazynowania kwaśnych związków w mięśniach.
Już w okresie lat 50-tych odkryty został wpływ zakwaszenia na nasz układ nerwowy, kontroluje bicie serca, trawienie, temperaturę ciała, sen, oddychanie, pracę serca, pracę nerek, odporność, energię czy motywację. Pierwszymi zauważalnymi objawami zakwaszenia będą wzdęcia, zgaga, bóle stawów, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy, wysypki skórne, trądzik, świąd, wypadanie włosów, ogólna nerwowość, ociężałość. U wielu osób pojawia się także problem z bólem głowy, stawów, mięśni.
Nadmiar kwasów w organizmie to także problem z gorszym trawieniem i tym samym z usuwaniem szkodliwych składników przemiany materii. Jednym słowem będziemy mieli problem z tym, by skutecznie chudnąć. Niestety to takie objawy, które są popularne i kojarzy je wiele osób ze zwykłym zmęczeniem. Ich bagatelizowanie jest niebezpieczne, ponieważ dłuższe zakwaszenie prowadzić może do alergii, reumatyzmu, artrozy, dny moczanowej, rwy kulszowej, nowotworów, choroby wrzodowej. Jest to tak naprawdę błędne koło.
Choroby spowodowane zakwaszeniem
Zakwaszenie powoduje choroby a choroby nasilają zakwaszenie. Rozmiar problemu jaki będzie się z tym wiązał jest ogromny. Typowa dieta jaką mamy bardzo często jest zakwaszająca. Coraz rzadziej ludzie wybierają owoce, warzywa, kasze. Dlatego dla wielu osób szansą na zdrowie będzie przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. W ten sposób uda się pokonać wiele dolegliwości. Należy jednak zaznaczyć, że objawy zakwaszenia są rozmaite, często niespecyficzne, mogą być równie dobrze przyczyną chorób związanych z czymś innym niż zakwaszenie.
Zakwaszenie może być przyczyną nieprawidłowego działania niektórych narządów takich jak trzustka, pęcherzyk żółciowy, wątroba, nerki, żołądek. Właśnie z tego powodu zamiast się odkwaszać na własną rękę na pewno trzeba się skonsultować z lekarzem wcześniej.
Zostaw komentarz