Jak organizm radzi sobie z zakwaszeniem?

Nadmierna ilość kwasów w organizmie

Każde zakłócenie równowagi kwasowo – zasadowej sprawia, że natychmiast włączane są mechanizmy obronne naszego organizmu. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie właściwego stanu. Do tego rodzaju mechanizmów zalicza się:

układy buforowe krwi oraz tkanek – wiążą one zbyt dużą ilość jonów, co sprawia, że transportowane są one do miejsc, z których są wydalane, na przykład do nerek bez zbyt dużej zmiany poziomu pH krwi.

Usuwanie CO2 przez płuca – proces ten zachodzi na skutek pobudzenia ośrodka oddechowego wówczas, gdy poziom pH krwi obniża się.

Wydalanie kwasów oraz zasad przez nerki - to one są najważniejsze dla utrzymania równowagi kwasowo – zasadowej. Usuwają nadmierną ilość kwasów.

 

ProDeacid pomaga odkwasić organizm

 

Skutki zakwaszenia organizmu

Trzeba pamiętać, że utrzymujące się długo zakwaszenie organizmu może zakończyć się pojawieniem się zaburzeń fizjologicznych procesów regularnych. Pojawia się nieustanne zmęczenie, brak apetytu, senność, bóle głowy, a nawet problemy z cerą.

W takiej sytuacji organizm poszukuje źródeł substancji o charakterze zasadowym, które mogłyby sprawić, że nadmierna ilość kwasu zostałaby zobojętniona. W efekcie dochodzi do uwolnienia wapnia z kości. Dlatego utrzymujące się długo zakwaszenie organizmu jest ryzykiem rozwoju osteoporozy oraz złamań kości.

Zbytnie obciążenie nerek, które muszą radzić sobie z nieustannym usuwaniem kwaśnych substancji wraz z moczem może skończyć się poważnym upośledzeniem ich funkcjo. Niskie pH moczu oraz nasilone wydalanie wapnia wraz z moczem to istotne czynniki rozwoju kamicy nerkowej.

Regulacja kwasów w organizmie

Zagrożenia związane z zakwaszeniem

Utrzymujące się długo zakwaszenie organizmu to również większe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz oporności na działanie insuliny. Prowadzone badania pokazują, że w przypadku osób, których mocz ma niskie pH ryzyko cukrzycy oraz upośledzonej tolerancji glukozy jest zdecydowanie wyższe. W najnowszych badaniach łączy się zakwaszenie organizmu ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia się chorób układu krążenia.

Wśród sposobów neutralizowania jonów wodorowych wymienia się rozpad mięśni, który ma na celu uwolnienie glutaminy. Substancja ta wiąże jony wodorowe. W efekcie dochodzi do powstania amoniaku, który następnie wydalany jest razem z moczem. To właśnie dlatego długo utrzymujące się zakwaszenie związane jest ze stratami białka mięśniowego. To dobry powód, dla którego panowie dbający o mięśnie powinni zastanowić się zanim zdecydują się sięgnąć po odżywkę białkową.