Ile owoców i warzyw należy jeść?

Najnowsze badania jasno wskazują, że najważniejszym składnikiem naszej codziennej diety powinny być warzywa oraz owoce. Są to produkty, które dostarczają szereg substancji, które są niezbędne do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Chronią nas też przed rozwojem takich chorób, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca oraz niewydolność serca. Owoce i warzywa, a także przygotowane z nich przetwory nie zawierające cukru i tłuszczu są niskokaloryczne. Wyjątkiem są warzywa strączkowe, słodkie owoce egzotyczne, a także owoce suszone. Średnia zawartość kalorii w większości warzyw i owoców waha się od 20 do 60 kalorii w 100 g produktów. Do tego dochodzi duża zawartość wody – nawet do 95%. To właśnie te cechy warzyw i owoców sprawiają, że sprzyjają one utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Wszystko to sprawiło, że w 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia wprowadził zmiany w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. To wtedy warzywa oraz owoce uznano za podstawowy element diety. Przesunięto je tym samym do podstawy piramidy, umieszczając zaraz nad aktywnością fizyczną. Zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia w ciągu dnia należy spożywać 400 g warzyw oraz owoców. Należy podzielić je na pięć porcji. Jedną porcję można zastąpić szklanką soku. Warto jednocześnie pamiętać, że każda dodatkowa porcja oznacza jeszcze więcej korzyści dla naszego organizmu.

Warzywa i owoce w każdym posiłku

Dobrym rozwiązaniem jest komponowanie jadłospisu tak, aby istotnym elementem każdego posiłku były warzywa. Nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać większości witamin. Podobnie jest, jeśli chodzi o składniki mineralne i substancje odżywcze. Części z nich nie potrafi też magazynować. Aby w organizm poziom tych składników był odpowiedni, trzeba zatroszczyć się o ich regularne dostarczanie. Warto pamiętać, aby zmniejszyć porcje, a jednocześnie jeść częściej. Dzięki temu możemy być pewni, że bilans składników odżywczych będzie utrzymany na odpowiednim poziomie. O tym, aby porcja warzyw i owoców pojawiła się na talerzu warto pamiętać też, jedząc śniadanie, czyli ten posiłek, który uważany jest za najważniejszy w ciągu dnia. Śniadanie, które będzie dobrze skomponowane korzystnie wpłynie na funkcjonowanie naszego organizmu. Aby mieć pewność, że jakość śniadania jest naprawdę wysoka, koniecznie trzeba dodać do niego warzywa i owoce. Niestety, bardzo często nasze śniadania są raczej kiepskiej jakości. Dobrym sposobem na to, aby uzupełnić swoje śniadanie w porcję owoców jest szklanka soku pomarańczowego. Dostarczy on przy okazji solidnej dawki witaminy C. Odpowiednie na każdą porę rokuO warzywach i owocach, które powinny stanowić podstawę dobrze zbilansowanej diety, należy pamiętać, komponując posiłki, bez względu na porę roku. Koniecznie trzeba sięgać zwłaszcza po warzywa oraz owoce sezonowe. To właśnie one zawierają najwięcej substancji odżywczych. Z uwagi jednak na to, że nie każdy sezon jest tak samo obfity, jeśli chodzi o warzywa i owoce, warto pamiętać o mrożonkach, a także sokach.

Wpływ warzyw i owoców na funkcjonowanie organizmu

Sięganie po pięć porcji warzyw i owoców ma istotny wpływ na utrzymanie właściwej masy ciała. Jednymi z bardziej poważnych problemów, z którym od lat mierzą się nie tylko Polacy, ale również inne narody jest nadwaga oraz otyłość. Jest to problem dotykający ponad połowę dorosłych, a także co ósme dziecko. Jednym z istotnych czynników, który pomaga walczyć ze zbyt wysoką wagą, jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stosowanie zbilansowanej diety, w której nie brakuje warzyw i owoców. Zarówno warzywa, jak i owoce odgrywają istotną rolę, jeśli chodzi o profilaktykę chorób układu krążenia, Alzheimera, Parkinsona, depresji, a nawet niektórych nowotworów. Zbilansowana dieta, w której znajduje się przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców ma ogromne znaczenie zarówno dla dobrego samopoczucia, jak i zdrowia.