Dieta a zakwaszenie organizmu: wybór zdrowych produktów

Niektóre substancje zakwaszają nasz organizm, inne mają działanie dokładnie odwrotne. Do pierwiastków chemicznych, które mogą wpływać na zwiększenie kwasowości organizmu, należą przede wszystkim fosfor, chlor i siarka. Jeśli ich duża ilość znajduje się w jakimś składniku pokarmowym, będzie on elementem kwasotwórczym. Te pierwiastki znajdziemy głównie w produktach odzwierzęcych, takich jak mięso, sery żółte i pleśniowe, wędliny, biały chleb i inne produkty z białej mąki, makarony, cukier i wszystkie produkty bogate w cukier, alkohol, kawa i herbata, słone przekąski, napoje gazowane z dodatkiem cukru i wiele innych produktów.

Produkty, których lepiej unikać

Zbilansowana dieta powinna składać się w połowie z węglowodanów, 1/3 powinny stanowić tłuszcze, a resztę wartościowe białka. Spadek ilości węglowodanów w diecie przy równoczesnym wzroście ilości białek będzie prowadził do wzrostu zakwaszenia organizmu. Efektem tego jest tak zwana kwasica metaboliczna, która prowadzi do trudności w działaniu metabolizmu, w tym do niewłaściwej gospodarki tłuszczami, które następnie w sposób wtórny zakwaszają organizm. Stosunkowo niewielki wpływ na zakwaszenie organizmu mają ryby i owoce morza, produkty z mąki pełnoziarnistej, owoce i soki owocowe, jogurty, majonez, orzeszki ziemne i popcorn.

Wiemy, że zakwaszają produkty odzwierzęce, ale w produktach roślinnych ten problem także występuje, warto zatem również tą grupę produktów przeanalizować. Najgroźniejsze są tutaj produkty zbożowe z czystej mąki pszennej, jak również m.in. śliwki, w których jest czysty kwas benzoesowy nie metabolizowany w organizmie. Najważniejsze jest mimo wszystko unikanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia.

Produkty zakwaszające organizm

Dieta alkaliczna

Organizm odkwasza się wykorzystując dietę alkalizującą, w której znajdować się będą takie pierwiastki, jak sód, magnez, wapń i potas. Z ich pomocą wytwarzane są zasady. Znajdziemy je przede wszystkim w owocach (m.in. cytrusy, winogrona, porzeczki, agrest, mango) i warzywach (m.in. sałata, ziemniak, cebula, czosnek). Co ciekawe, często pierwiastki te pojawiają się jako składniki kwasów i mają kwaśny smak, ale po metabolizowaniu w naszym organizmie pełnią funkcję, jakiej od nich oczekujemy.