Dieta pudełkowa - na czym polega?

Odchudzanie nieodłącznie związane jest ze stosowaniem odpowiedniej diety. Istnieje wiele rozmaitych diet, a także przepisów, które w zamyśle mają pomóc ci schudnąć. Jednak najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z diety pudełkowej.

Jak działa dieta pudełkowa?

Głównym zamysłem jest dostarczenie do organizmu pożywienia, które z jednej strony promuje utratę wagi ciała, a jednocześnie jest odpowiednio skomponowane, zbilansowane – czyli po prostu zdrowe. Taka dieta pomaga zrzucić zbędne kilogramy i wyszczuplić ciało. Co więcej, podczas stosowania diety pudełkowej, nie musisz stosować skrajnego reżimu, który często jest bardzo szkodliwy dla organizmu. W niektórych przypadkach możesz wypić nawet lampkę wina do obiadu. Najczęściej dietetycy, którzy przygotowują dla nas posiłki w formule diety pudełkowej, opierają się na zasadzie przygotowania dań z niską zawartością węglowodanów. Jednocześnie stosują te składniki, które zawierają zdrowe węglowodany zwane też aktywnymi. Taki posiłek jest zazwyczaj przygotowany z zasadą, aby zawierał 30 procent białka i 60 procent warzyw. Taki stosunek pozwala nam zrzucać kilogramy, a jednocześnie zachować zdrowie i sprawność organizmu.

Historia diety pudełkowej

Dieta pudełkowa została wymyślona i opisana przez trenera fitness. Który zauważył, że jedynym sposobem na zmniejszenie masy ciała jest redukcja kalorii. Dlatego częste spożywanie niewielkich ilości jedzenia w ciągu dnia pomaga spalić tłuszcz i utrzymać metabolizm na właściwym poziomie. Zjadasz normalne śniadanie i kolację, a co kilka godzin spożywasz też niewielkie ilości jedzenia z pudełka na drugie śniadanie. W ramach diety otrzymujesz pudełko o pojemności 2-5 litrów, napełnione pięcioma porcjami warzyw (co stanowi 45-60% całkowitej wielkości pudełka), jedną porcją chudego białka, takiego jak chuda wołowina, jagnięcina wieprzowina, kurczak, ryby, jajka, fasola lub orzechy (stanowiące 15 do 30 procent pojemnika na drugie śniadanie) i niewielką ilość sosu, takiego jak ser, chutney, owoce, guacamole, hummus lub sos pomidorowy (stanowiący 10% pudełko śniadaniowe). W przypadku osób aktywnych i sportowców dodaję się jedną porcję węglowodanów bogatych w błonnik, takich jak chleb pełnoziarnisty, makaron razowy lub brązowy ryż, aby zapewnić im więcej energii.

Ile schudnę?

Dieta dostarcza określoną liczbę kalorii dziennie, więc powinna z łatwością umożliwić większości ludzi zrzucenie nawet 2 kilogramów na dwa tygodnie. Do najczęściej polecanych potraw należą - brokuły, szpinak, awokado, papryczka chili, groszek cukrowy, cukinia, szparagi, buraki. Pierś z kurczaka lub indyka, dorsz i ocet balsamiczny. Pokarmy bogate w węglowodany, takie jak brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste i makaron, są zalecane tylko dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Owoce są również zalecane z umiarem (kilka sztuk dziennie).

Zalety

To świetna dieta dla osób, które nie lubią liczenia kalorii, planowania i przygotowywania posiłków czy skomplikowanych planów. Dobra dla osób lubiących podjadać. Plan diety jest bardzo elastyczny, pozwala na wiele osobistych wyborów i można go łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Pudełko jest bogate w żywność o niskim indeksie glikemicznym, która pomoże utrzymać stabilny poziom energii podczas najbardziej wymagającej części dnia. Ma również korzystny wpływ na te osoby, które mają zwyczaj pomijania obiadów lub jedzenia gotowych posiłków w pracy. Jest to pora dnia, kiedy stres może negatywnie wpływać na wybory żywieniowe, a niezdrowa żywność jest często wybierana w celu szybkiego zwiększenia energii.