Czy jedzenie niektórych owoców i warzyw może pomóc w dążeniu do utraty wagi?
Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie PLOS Medicine, ujawnia, że kilka owoców i warzyw może pomóc w utrzymaniu lub kontroli wagi ciała.
Badanie podłużne, przeprowadzone w Harvard T. H. Chan School of Public Health i Brigham & Women's Hospital w Bostonie i kierowane przez dr Monicę Bertoia, wykazało, że niektóre owoce i warzywa mogą być bardziej lub mniej korzystne dla utrzymania lub osiągnięcia zdrowej wagi.
Naukowcy odkryli również, że dodatkowa porcja owoców dziennie może prowadzić do utraty wagi o 0,24 kg w porównaniu do 0,11 kg utraconych z dodatkową porcją warzyw w trakcie trwania badania.
Badania wykazały, że spożywanie owoców i warzyw o wyższej zawartości błonnika lub niższym ładunku glikemicznym - liczba, która szacuje, jak bardzo żywność podniesie poziom glukozy we krwi danej osoby po jej spożyciu - będzie bardziej prawdopodobne, aby prowadzić do zdrowej wagi niż spożywanie tych o niższej zawartości błonnika lub wyższym ładunku glikemicznym.
W badaniu uwzględniono ponad 70 pozycji, przy czym zadbano o to, by znalazły się wśród nich owoce i warzywa o podobnych wartościach odżywczych, takie jak jabłka i gruszki. Kategorie owoców obejmowały cytrusy, melony i jagody; warzywa podzielono na krzyżowe, zielone liściaste i strączkowe.
Wszystkie owoce i warzywa sklasyfikowano jako wysoko- lub niskobłonnikowe oraz jako wysoko- lub niskoglutenowe. Obliczono to poprzez pomnożenie zawartości węglowodanów w każdym owocu/warzywie (w gramach na porcję) przez indeks glikemiczny tego owocu/warzywa.
Naukowcy odkryli, że spożywanie dodatkowej porcji owoców dziennie prowadziło do utraty wagi o 0,24 kg, podczas gdy spożywanie dodatkowej porcji warzyw dziennie przynosiło utratę wagi o 0,11 kg.
Owoce ogółem - zwłaszcza jagody, jabłka i gruszki - przyczyniły się do większej utraty wagi w porównaniu z warzywami.
Większa utrata wagi była związana z warzywami o wyższej zawartości błonnika i niższej glikemii, zwłaszcza warzywami krzyżowymi, takimi jak brokuły, brukselka i kalafior.
Badanie wykazało również, że warzywa o niższej zawartości błonnika, wyższej glikemii i warzywa skrobiowe, w tym kukurydza, groch, ziemniaki, marchew i kapusta, były związane z przyrostem masy ciała.
Owoce do jedzenia: Borówki, truskawki, jabłka, gruszki
Zostaw komentarz