Czym sportowiec różni się od zwykłej osoby? Każdy z nich - czy to piłka nożna, podnoszenie ciężarów, kulturystyka czy sztuki walki chcę osiągać maksymalne możliwe rezultaty. W tym celu musisz zmienić swoje ciało. Aby organizm się zmienił, konieczne jest dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych.
Żywienie sportowca
Problem żywienia sportowców zawsze był dość ważną częścią treningu. Na przykład kulturyści stworzyli system żywieniowy z nienormalnie niską zawartością tłuszczu, który pozwala im budować mięśnie i niszczyć warstwę tłuszczu w skórze. W sztukach walki bardzo często zaleca się unikanie mięsa, ze szczególnym uwzględnieniem produktów mlecznych i roślinnych. Oczywiście skrajności są niedopuszczalne, a samodzielne przygotowanie zbilansowanych posiłków może być problematyczne. Dlatego rozwiązaniem jest dieta pudełkowa – posiłki przygotowane przez wykwalifikowanych dietetyków. Odżywianie sportowca powinno różnić się od żywienia zwykłego człowieka, ponieważ duże obciążenia i bardzo specyficzne wymagania dotyczące funkcjonalności organizmu narzucają staranny dobór składu diety. Ogólnie można wyróżnić następujące zadania, które rozwiązać można za pomocą odpowiednio dobranej diety pudełkowej dla sportowców.
- Zapewnienie wystarczającej ilości kalorii, składników odżywczych, pierwiastków śladowych i witamin, w zależności od konkretnych zadań na tym etapie;
- Aktywacja i normalizacja procesów metabolicznych z wykorzystaniem biologicznie aktywnych składników odżywczych i dodatków;
- Zwiększenie lub zmniejszenie (a czasem utrzymanie w stałym stanie) masy ciała;
- Zmiany w budowie ciała, zwiększenie proporcji mięśni i zmniejszenie tkanki tłuszczowej;
- Stworzenie optymalnego tła hormonalnego, pozwalającego w pełni zrealizować swoje możliwości fizyczne i osiągnąć maksymalne rezultaty.
Wielu sportowców uważa, że muszą jeść jak najwięcej, a wtedy mięśnie zaczną szybko rosnąć. Tymczasem chodzi o to, co i jak jesz, a nie ile. Oczywiście osoba ważąca 100 kilogramów zjada więcej niż osoba ważąca 70 kilogramów. Jeśli jednak zjesz za dużo, po prostu przytyjesz. Z kolei próbując stracić tłuszcz poprzez drastyczne zmniejszenie ilości pożywienia, ryzykujesz utratę znacznej części mięśni wraz z tłuszczem. Opisywane są przypadki, w których sportowcy (głównie gimnastycy) doprowadzali się do skrajnego wyczerpania, a nawet śmierci, próbując wysmuklić swoją sylwetkę.
Dieta – dopasowana do obciążenia
Apetyt może zmieniać się z dnia na dzień, a nawet w ciągu dnia, dlatego nie ma potrzeby ciągłego spożywania dokładnie takiej samej ilości pokarmu. Czasami nie czujesz ciągłego głodu, a nawet zapach jajecznicy wywołuje mdłości; czasami organizm potrzebuje pożywienia. Wygodne jest zatem korzystanie z przygotowanych posiłków diety pudełkowej. Dzieląc dużą ilość na 5-6 posiłków, nie tylko poprawisz jego wchłanianie, ale także zaczniesz lepiej kontrolować uczucie głodu. Lepsze trawienie oznacza wydajniejsze wchłanianie składników odżywczych. Zwiększa się również termogeniczne działanie pokarmu. Wiele osób straciło kilogramy, zwiększając spożycie kalorii, ale dzieląc je na więcej posiłków. Niech będzie to 25-50 kalorii, ale zwiększ wartość odżywczą każdego posiłku.
Żywienie sportowców: co i jak jeść podczas treningu?
Maksymalny efekt podczas uprawiania sportu osiąga się przy specjalnej diecie. Jeśli nadal będziesz spożywać wysokokaloryczne, słodkie i tłuste potrawy, codzienny trening siłowy nie przyniesie pożądanego rezultatu. Jakie pokarmy powinien jeść sportowiec? Menu sportowców może być różne, ale zwykle opiera się na następujących produktach: Owsianka - płatki owsiane, kasza gryczana, pęczak. Chleb na bazie zbóż lub otrębów musi być wytwarzany z mąki żytniej. Chleb, herbatniki. Warzywa świeże, gotowane lub pieczone. Pokarm białkowy - pierś z kurczaka lub indyka, naturalny twarożek bez owoców lub słodkich nadzień, owoce morza, ryby, jajka. Owoce i jagody. Czysta woda, zielona herbata bez cukru, woda ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub pomarańczy. Musisz wypijać co najmniej 4 litry płynów dziennie.
Zostaw komentarz