Jak chronić się przed otyłością?
30 marca 2021 OdchudzanieNadwaga to problem, który obecnie występuje powszechnie. Nie stosujemy się do zasad zdrowego odżywiania, kupujemy przypadkowe produkty, do tego rzadko się ruszamy. Wszystko to skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym mówimy o tym, jak chronić się przed otyłością.
Najważniejsze informacje o otyłości
Otyłość jest chorobą, która związana jest z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ważne jest to, że jest to problem nie tylko estetyczny. Otyłość przekłada się na istotne zwiększenie ryzyka pojawienia się takich chorób, jak cukrzyca oraz choroby układu krążenia. Przyczynia się do wyższego ciśnienia krwi, zwiększa też ryzyko chorób nowotworowych. Powodów, dla których doszło do otyłości jest wiele. Do tych, które spotyka się najczęściej zalicza się zbyt małą aktywność fizyczną, nieodpowiednią dietę, a także czynniki genetyczne. Diagnozować otyłość można, wykorzystując specjalny wskaźnik BMI. Można go obliczyć, dzieląc własną wagę (w funtach) przez wzrost wyrażony w calach podniesionych do kwadratu. Uzyskany wynik mnoży się następnie przez 703. Można posłużyć się również wzorem alternatywnym, w którym wagę podajemy w kilogramach, dzieląc ją przez wzrost wyrażony w metrach podniesionych do kwadratu.
Podstawowa tabela wartości kształtuje się następująco:
- < 18,5: niedowaga
- 18,5-24,9: prawidłowa waga
- 25,0-29,9: nadwaga
- > 30,0: otyłość
Trzeba jednocześnie pamiętać, że wskaźnik ten nie mówi bezpośrednio o poziomie tkanki tłuszczowej. W przypadku sportowców, których określić można mianem mięśniowych wskaźnik ten może być zawyżony.
Możliwe przyczyny otyłości
Wskazać można kilka najczęściej stwierdzanych przyczyn otyłości. Jedną z nich jest wiek. Wprawdzie coraz częściej otyłość stwierdzana jest również u małych dzieci, to jednak wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych. Zmienia się również tryb życia, który staje się bardziej statyczny. Dochodzi do zmniejszenia ilości mięśni, co skutkuje spowolnieniem tempa metabolizmu. Połączenie tych czynników sprawia, że ryzyko otyłości rośnie. Jeśli dołożymy do tego niekontrolowane jedzenie i brak jakiegokolwiek ruchu, szybko przybierzemy na wadze.
Kolejnym czynnikiem o dużym wpływie są geny, które otrzymujemy w spadku po rodzicach. Na nie, niestety, nie mamy większego wpływu. To właśnie z tego powodu otyłość jest problemem, który często dotyka różne pokolenia w rodzinie. Warto jednak pamiętać, że może to być konsekwencja również bardzo podobnego stylu odżywiania.
Częściowo za pojawienie się otyłości odpowiadamy my sami. Jeśli stawiamy na dietę o dużej zawartości kalorii, zapominamy o owocach i warzywach, to musi to odbić się na naszym organizmie. Często lekceważymy kalorie zawarte w napojach, a także te, których dostarcza nam alkohol. Do tego dokładamy siedzący tryb życia, co sprawia, że nasz organizm otrzymuje zdecydowanie więcej kalorii niż jest w stanie spalić w ciągu codziennej aktywności. Dlatego tak ważne jest, aby osoby mające siedzącą pracę pamiętały o jakiejś formie aktywności ruchowej. Zbyt duża masa ciała może być konsekwencją również niektórych chorób oraz schorzeń. Zdarza się, że zażywane przez nas leki skutkują przybieraniem na wadze. Efekt ten jest tym silniejszy, im mniej się ruszamy.
Jak chronić się przed otyłością?
Przede wszystkim trzeba zacząć regularnie się ruszać. Optymalnie będzie, jeśli w ciągu tygodnia zapewnimy sobie od 150 do 300 minut ruchu. Może to być pływanie, jazda na rowerze, ale sprawdzi się też zwykły spacer. Nie wolno również lekceważyć zasad zdrowego, racjonalnego odżywiania się. Należy wystrzegać się pułapek żywieniowych.
Zostaw komentarz