Czy stosujesz dietę na trening maratoński? Dowiedz się, jak zapobiegać przyrostowi masy ciała

Ciężko trenujesz do maratonu - codziennie rano wstajesz z łóżka, biegasz na coraz dłuższych dystansach, budujesz siłę, wytrzymałość i kondycję na wielki dzień, jednocześnie stosując ścisłą dietę, aby zapewnić sobie paliwo na intensywny trening. Rygorystyczna aktywność fizyczna i zdyscyplinowany styl życia powinny zagwarantować, że w końcu zaczniesz systematycznie tracić na wadze, a jednocześnie zyskasz szczuplejszą i sprawniejszą sylwetkę. Ale, poczekaj chwilę - czy Twoja waga sugeruje inaczej?

Niewiarygodne, jak może się wydawać, przypadki, w których ludzie, którzy są szkolenia dla maratonu skończyć się przybieranie na wadze zamiast odwrotnie nie są niespotykane. Przyczyny mogą być różne - od gromadzenia większej masy mięśniowej po niewłaściwą dietę i trening. Jeśli tak się dzieje w Twoim przypadku, ważne jest, aby zrozumieć dlaczego i podjąć działania naprawcze, jeśli to konieczne.

Dlaczego plan żywieniowy na maraton może powodować przyrost wagi

Trzy główne przyczyny przyrostu masy ciała podczas treningu maratońskiego to gromadzenie beztłuszczowej masy mięśniowej, gromadzenie glukozy w mięśniach i nadmierna kompensacja kalorii.

Przyrost masy mięśniowej: Intensywna aktywność fizyczna każdego rodzaju prowadzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej i budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. Ponieważ chude mięśnie są gęstsze niż tłuszcz, prowadzi to do przyrostu masy ciała, zapewniając jednocześnie szczuplejszy i zdrowszy wygląd. Ten rodzaj przyrostu masy ciała nie jest niezdrowy, więc nie ma powodu do obaw.

Magazynowanie glukozy: Gdy organizm przyzwyczaja się do rygorystycznego treningu, zwiększa się jego zdolność do magazynowania glukozy w mięśniach. Pomaga to zasilać organizm podczas treningu. W rzeczywistości, zawartość glukozy w mięśniach wytrenowanego sportowca może być trzy do czterech razy wyższa niż u przeciętnej osoby. To, wraz z faktem, że magazynowanie glukozy w mięśniach prowadzi również do zatrzymania dodatkowej wody w organizmie, skutkuje przyrostem masy ciała.

Nadmierna kompensacja kalorii: Jest to jedna z kluczowych przyczyn przyrostu masy ciała; jeśli nadmiar spożywanych kalorii powoduje gwałtowny wzrost masy ciała, konieczne jest podjęcie działań w celu skorygowania problemu. Świadomość, że jest się w trakcie intensywnego programu treningowego często sprawia, że jedzenie wysokokalorycznych pokarmów jest w porządku - w końcu, co jest złego w nagradzaniu się małym smakołykiem po powrocie z 20-kilometrowego biegu? Tyle tylko, że takie "małe" smakołyki zwiększają liczbę kalorii, co w rezultacie prowadzi do przyrostu wagi.

Najlepszy sposób na kontrolowanie wagi podczas treningu

Przestrzeganie zalecanej diety, bez ulegania pokusom, jest kluczem do zapobiegania przybieraniu na wadze podczas treningu do maratonu. Oto kilka punktów, o których warto pamiętać:

Stosuj zbilansowaną dietę: Podczas treningu do trudnego sportu wytrzymałościowego, jakim jest maraton, bardzo ważne jest, aby pracować pod nadzorem profesjonalnych trenerów i dietetyków. Trzymaj się diety zaleconej przez dietetyka i w żadnym wypadku nie odstępuj od niej. Unikaj przede wszystkim nagradzania się jedzeniem; takie smakołyki są główną przyczyną nadmiernej kompensacji kalorii prowadzącej do przybierania na wadze.

Pij dużo wody: Odpowiednie nawodnienie nie tylko pomaga regulować temperaturę ciała poprzez pocenie się, ale także zapobiega przejadaniu się. W jaki sposób? Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie mylą pragnienie z głodem, a kiedy tak się dzieje, w końcu jesz, podczas gdy potrzebowałeś tylko szklanki wody. To oczywiście zwiększa liczbę kalorii.

Warunki medyczne: Przyrost masy ciała podczas treningu do maratonu może również wynikać z istniejących schorzeń. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną przyrostu wagi może być stan zdrowia, natychmiast porozmawiaj z trenerem lub lekarzem.

Intensywny trening, który jest niezbędny do przygotowania się do maratonu, może prowadzić do pewnych zmian w organizmie, w tym do przyrostu masy ciała. Ponieważ każdy przyrost masy ciała nie musi być zły, nie spiesz się z włączeniem do swojego stylu życia środków odchudzających. Weź pod uwagę inne parametry składu ciała, takie jak procentowa zawartość tłuszczu, oceniając swoją kondycję. Kilka kroków, takich jak unikanie rafinowanej żywności, stosowanie się do zaleceń trenera i wprowadzenie większej dyscypliny do swojego życia powinno pomóc Ci ograniczyć niechciany przyrost wagi.

Myślisz o przebiegnięciu maratonu? Nasi eksperci pomogą Ci w treningu

Zyskaj formę dzięki HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tags: zrównoważona dieta tłuszcz ciałakalorieplan dietySzkolenie maratońskiestrict dietaSzkolenie Dieta przyrost masy ciała