Stosowanie diety ketonowej

Dieta ketonowa to dieta, która jest dobrze znana jako dieta niskowęglowodanowa, w której organizm tworzy w wątrobie ketony, by uzyskać w ten sposób energię. Ma wiele różnych nazwa, określana jest jako dieta ketogeniczna, dieta ketonowa, niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa. Warto przyjrzeć się jej bliżej.

Czym jest dieta ketonowa?

Kiedy spożywa się pokarmy, które są bogate w węglowodany organizm będzie rozkładał je na glukozę i produkuje insulinę. Glukoza to najprostsza cząsteczka w organizmie, która jest przekształcona i potem jest wykorzystywana jako energia. Zostanie ona wybrana z dowolnego źródła energii. Insulina będzie absorbować glukozę z krwioobiegu w całym organizmie. Ponieważ glukoza to podstawowe źródło energii tłuszcz nie jest potrzebny i dlatego będzie przechowywany. Zazwyczaj na normalnej diecie o wyższej zawartości węglowodanów organizm będzie wykorzystywał glukozę jako podstawową formę energii. W ten sposób zmniejsza się spożycie węglowodanów i wywoływana jest ketoza. Taki jest właśnie cel jeśli chodzi o dietę ketonową. Chcemy pokazać jej plusy i cechy.

Czym jest ketoza?

Ketoza jest to naturalny proces, który pomaga organizmowi przetrwać przy zmniejszonym spożyciu pokarmu. W tym stanie w organizmie syntetyzowane są ketony, które powstają w czasie rozkładu tłuszczów w wątrobie. Ostatecznym celem zdrowej ketonowej diety jest wprowadzenie organizmu w stan metaboliczny. Nie robimy tego redukując kalorie, ale dokonujemy tego przez niedobór węglowodanów. Nasz organizm jest przystosowany do tego jakie otrzyma substancje z pożywienia. Kiedy przeładuje się go tłuszczami a zmniejszy węglowodany będzie wykorzystywał ketony jako źródło energii. Optymalne poziomy ketonów zapewniają lesze zdrowie i utratę wagi a także zwiększają sprawność fizyczną i psychiczną.

Wyniki diety ketonowej

Można mówić o wielu różnych pozytywnych skutkach jeśli chodzi o dietę ketonową. W grę wchodzi między innymi utrata wagi czy zwiększony poziom energii po terapeutyczne zastosowanie medyczne. Większość ludzi może bezpiecznie stosować dietę niskowęglowodanową oraz wysokotłuszczową. Dieta ketogeniczna zasadniczo będzie wykorzystywać tłuszcz jako źródło energii więc efekty jeśli chodzi o utratę wagi będą zauważalne. Więc moim zdaniem to dieta, która faktycznie daje radę. W przypadku diety tego typu poziom insuliny będzie spadał i dzięki temu organizm sprawniej spala tłuszcz. Z naukowego punktu widzenia jest to dieta, która sprawdza się znacznie lepiej niż dieta, która jest niskotłuszczowa. Dieta ketonowa w naturalny sposób będzie obniżać poziom cukru we krwi ze względu na rodzaj spożywanej żywności. Badania pokazują, że taka dieta jest skuteczniejszym sposobem leczenia i zapobiegania cukrzycy niż dieta niskokaloryczna. Jeśli ktoś ma cukrzycę to dieta ketogenna będzie dla niego interesującą propozycją. Wiele osób stosuje taką dietę, aby zwiększyć sprawność umysłową. Ketony to wspaniałe źródło energii dla mózgu. Zmniejszając spożycie węglowodanów będzie można unikać skoku poziomu cukru we krwi. Razem można w ten sposób prowadzić do poprawy koncentracji. Badania wykazują, że zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Jeśli uda się organizmowi zapewnić lepsze i bardziej niezawodne źródło energii przez cały dzień będzie można czuć się bardziej aktywnym. Wykazano między innymi, że tłuszcz jest najbardziej wydajną cząsteczką spalaną jako paliwo. Ponadto tłuszcz naturalnie będzie zapewniać również uczucie sytości. Dieta ketogeniczna polecana jest także jeśli chodzi o leczenie epilepsji.