O czym pamiętać podczas redukcji tkanki tłuszczowej?

Nadal nie udało Ci się pozbyć tłuszczu z boczków, ud, a także brzucha? Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których nie wolno zapomnieć podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Po przebudzeniu wchodzisz na wagę? Okazuje się, że pokazuje ona kolejne kilogramy więcej? Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje? Spoglądasz w lustro i dostrzegasz zupełnie inną osobę niż jeszcze kilka lat temu? Próbujesz tłumaczyć to nieustanną pracą, brakiem czasu, zbyt małą motywacją i nadmiarem obowiązków? Okazuje się, że dobry i zdrowy wygląd można zyskać, ćwicząc już paręnaście minut dziennie i zmieniając swoje nawyki żywieniowe. Brak czasu nie jest wymówką. Jest to po prostu lenistwo! Podejmujesz decyzję o odchudzaniu. Zamierzasz zacząć jeść zdrowiej. Jest to na pewno bardzo dobra decyzja, z którą wiążą się same plusy. Warto pamiętać, że lepsza sylwetka oznacza lepsze samopoczucie, więcej energii, a tym samym zdrowszy organizm i większe zadowolenie. Aby jednak tak się stało, trzeba odpowiednio się odżywiać, a jednocześnie ćwiczyć. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. O czym pamiętać, zaczynając walkę o redukcję tkanki tłuszczowej, aby nie tylko schudnąć, ale również nie powrócić do wagi wyjściowej?

Ile kalorii dziennie można spożywać?

Jakiej ilości kalorii w ciągu dnia potrzebuje nasz organizm?W wielu czasopismach znaleźć można artykuły, z których wynika, że największe znaczenie ma dieta. Pojawia się jednak pytanie o to jaka. Propozycje często okazują się być nieskuteczne. Trzeba pamiętać, że każdy z nas jest inny. Inna jest nasza waga wyjściowa, inny wzrost, a także wiek. Tym, co nas łączy jest zapotrzebowanie kaloryczne. Trzeba jednak pamiętać, że dla jednej osoby wystarczające jest zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie 2000 kalorii, dla innej osoby będzie to 1500 kalorii, a dla jeszcze innej nawet 5000. Wszystko zależne jest od wieku, wagi, wzrostu, a także prowadzonego trybu życia. Zapotrzebowanie kaloryczne to nic innego, jak podaż kalorii, której nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kalorie spalamy nie tylko podczas chodzenia, ale również wówczas, gdy oglądamy telewizję, czytamy gazetę, a nawet wtedy, kiedy śpimy. W naszym organizmie znajduje się zapas kalorii. Jest to glikogen, a także tłuszcz. Największe zapasy to znienawidzona przez nas tkanka tłuszczowa. Aby zacząć tracić wagę, organizm musi zacząć czerpać energię ze zgromadzonych zapasów. Ważne jest, aby sięgał po tłuszcz zapasowy, jednocześnie omijając białka. Naszym celem nie jest przecież utrata mięśni.

Właściwa dieta przede wszystkim

Najrozsądniej jest udać się do dietetyka, który wyliczy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Od uzyskanego wyniku odejmuje się od 10 do 30%. Najlepiej jest postawić na taką podaż kalorii, która zapewni ubytek masy ciała na poziomie od 2 do 4 kilogramów miesięcznie. Taka wartość pozwoli uniknąć znienawidzonego efektu jojo.

Trening cardio, czyli co?

Osobom walczącym o mniejszą masę ciała poleca się szczególnie trening cardio, czyli ten, który opiera się na pracy tlenowej. Do takiego treningu zalicza się między innymi jazdę na rowerze, pływanie oraz bieganie. Spalanie tłuszczu jest najbardziej efektywne w warunkach tlenowych. Efektywny trening cardio to ten, kiedy tętno mieści się w przedziale od 50 do 65% tętna maksymalnego. Im wyższe będzie tętno, tym większa część energii będzie pozyskiwana z węglowodanów. Z kolei tętno poniżej 50% tętna maksymalnego nie zapewni oczekiwanego efektu. Nie będzie to bowiem dla organizmu istotny wysiłek. Trening cardio najlepiej wykonywać zaraz po wstaniu. Organizm będzie wówczas spalał tłuszcz.