Czyste odżywianie to przywilej, a nie tylko wybór.

Mówienie o pieniądzach sprawia, że ludzie czują się nieswojo, ale ja i tak to zrobię. Ponieważ o pieniądzach nie mówi się wystarczająco dużo, kiedy mówimy o zdrowym odżywianiu.

Napisałem post dla magazynu Parents w zeszłym tygodniu zatytułowany Zdrowe odżywianie jest droższe. Co teraz? Wspominam w nim o badaniu z 2013 roku przeprowadzonym w Harvard School of Public Health, które wykazało, że spożywanie zdrowej diety pełnej owoców, warzyw, ryb i orzechów kosztuje około 1,50 dolara więcej dziennie na osobę niż spożywanie niezdrowej diety (bogatej w przetworzoną żywność i rafinowane ziarna). To dodatkowe 2,200 dolarów rocznie dla czteroosobowej rodziny.

Na mojej stronie na Facebooku i na stronie Rodziców na Facebooku, wiele osób zgodziło się, że stać ich na zdrową żywność było czasami trudne - i wiele osób dopisało się z własnymi wskazówkami, jak utrzymać się w budżecie. Kilku komentatorów powiedziało, że kupowanie droższego jedzenia było tego warte dla ich zdrowia i zdrowia ich dzieci. To jest refren, który często słyszę. Rozumiem, że zdrowe odżywianie to inwestycja - i że zdrowa dieta teraz może oznaczać niższe koszty opieki zdrowotnej później. Ale co z ludźmi, którzy z trudem wiążą koniec z końcem? Ktoś, kto mówi, że zdrowie jego dzieci "jest tego warte", może brzmieć bardzo podobnie do "Gdybyś dbał o swoje dzieci i ich zdrowie, wydawałbyś więcej pieniędzy na jedzenie".

Jako dietetyk jestem zachwycona, że ludzie myślą i rozmawiają o tym, skąd pochodzi ich jedzenie. Uwielbiam skupianie się na jedzeniu większej ilości świeżej żywności i mniejszej ilości hiperprzetworzonej żywności. Myślę jednak, że w niektórych kręgach rozmowa uległa zamętowi, a "zdrowe odżywianie" zostało zastąpione przez markę "czystego odżywiania", która wymaga organicznej, lokalnej, świeżej i niemodyfikowanej genetycznie żywności - z ukrytym przesłaniem, że jeśli nie odżywiasz się zgodnie z tymi standardami, nie wykonujesz wystarczająco dobrej pracy, aby nakarmić swoją rodzinę.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy: "Czyste odżywianie" to coś więcej niż styl życia. To także przywilej - ponieważ możliwość trzymania się tych zasad oznacza, że masz na to pieniądze.

Dlatego wzdrygam się, kiedy widzę, że "czyste odżywianie" jest przedstawiane jako zwykły wybór. Wszyscy troszczymy się o nasze dzieci i chcemy, żeby były zdrowe. Ale przestrzeganie tych standardów czystego odżywiania kosztuje więcej pieniędzy, a niektórzy ludzie po prostu ich nie mają. (A to badanie z Harvardu? Nie poruszyło nawet kwestii żywności organicznej. Rodzina, która stara się jeść głównie żywność ekologiczną, prawdopodobnie płaci o wiele więcej niż 1,50 dolara więcej dziennie na osobę). Ludzie mówią o ograniczeniu wydatków w innych obszarach, aby móc pozwolić sobie na pewne produkty żywnościowe, ale fakty są takie: Każda rodzina wydaje pieniądze w inny sposób i nie jest dobrze oceniać te priorytety.

Kiedy byłam wściekła na koszty jedzenia, postanowiłam skupić się na konkretnych produktach i płacić za nie więcej - w tym za mięso, mleko i jajka (przeczytaj 4 produkty, co do których zmieniłam zdanie) - i starać się oszczędzać na innych rzeczach. Zdaję sobie sprawę, że mam dużo szczęścia, że mogę to zrobić. Ale jeśli nagle spadłyby nam dochody lub pojawiłyby się jakieś większe, niespodziewane wydatki, to musiałoby się to zmienić. Nie dlatego, że przestałabym dbać o zdrowie moje i moich dzieci, ale dlatego, że nasz budżet na jedzenie spadłby do punktu, w którym wydawanie 4 dolarów na pół galonu mleka nie byłoby ani finansowo wykonalne, ani mądre.

A co by się stało, gdybym przestał kupować te $4 pół galonów mleka, i zamienił zieleninę z targu rolniczego na mrożony szpinak i organiczne jabłka na konwencjonalne? Nadal byłbym w stanie karmić moją rodzinę zdrową dietę. Ponieważ ogólny wzór twojej diety jest tym, co naprawdę się liczy - i jest więcej niż jeden sposób, aby się tam dostać (przeczytaj Jak przestałem się stresować zakupami spożywczymi).

Tak, dostępność taniej, hiperprzetworzonej żywności jest problemem i szkodzi zdrowiu wielu osób, które mają ograniczone dochody. Ale nie o tym tutaj mówię. Mówię o poglądzie, że nie odżywiasz się "czysto", jeśli nie odżywiasz się w wąsko zdefiniowany sposób. I mówię o błędnym założeniu, że każdy mógłby się tak odżywiać, gdyby tylko bardzo się starał lub wystarczająco mu zależało.

Jeśli możesz nakarmić swoją rodzinę całą organiczną, lokalną, niemodyfikowaną genetycznie żywnością i co miesiąc nie przekraczasz budżetu, to świetnie. Prawdopodobnie jesteś kreatywny i zaradny! I tam jest dużo dobra rada dla save pieniądze na zdrowej żywności, jak ten seria na oszczędności pieniądze w Whole Foods mój przyjaciel Bi w Czerwony, Okrągły, lub Zielony i te porady od 100 dni prawdziwej żywności.

Ale jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, nadszedł czas, aby przestać się zadręczać i trzymać się tego, co może być nierealistycznym (i prawdopodobnie nierozsądnym) standardem dla Ciebie. Ja mam.