Czy białe komórki tłuszczowe mogą zostać przekształcone w brązowe?

Dobry tłuszcz, zły tłuszcz. Tłuszcz brązowy, tłuszcz biały. Ale czy istnieje sposób, aby zły tłuszcz w twoim ciele został obdarzony cechami dobrego tłuszczu?

W raporcie zamieszczonym w New England Journal of Medicine naukowcy piszą, że udało im się połączyć kropki pomiędzy najsilniejszym genem związanym z otyłością a sposobem na to, by biały tłuszcz był bardziej aktywny.

Ale dlaczego biały tłuszcz powinien być bardziej aktywny, tak jak jego brązowy kuzyn? Biały tłuszcz ma tendencję do przechowywania energii w postaci dużych kropelek tłuszczu. Ma tendencję do gromadzenia się wokół środka i w naszych tkankach, co potencjalnie może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Brązowy tłuszcz, z drugiej strony, ma znacznie mniejsze kropelki. Pochodzi z tkanki mięśniowej i zwykle znajduje się w przedniej i tylnej części szyi i górnej części pleców. Spala kalorie w celu wytworzenia ciepła, pomagając nam spalać, a nie magazynować kalorie. Znajduje się głównie u zwierząt hibernujących i noworodków, brązowy tłuszcz w organizmie znacznie zmniejsza się w miarę dorastania. Badania wykazały, że dorośli, którzy mają stosunkowo więcej brązowego tłuszczu, są młodsi, szczuplejsi i mają prawidłowy poziom cukru we krwi.

Nic dziwnego, że obecność brązowej tkanki tłuszczowej jest pożądana. Ale jego wytworzenie nie jest łatwe. Regularne ćwiczenia, wysokiej jakości sen i ekspozycja na zimno mogą przekształcić białą tkankę tłuszczową w brązową.

Badania, prowadzone przez Melinę Claussnitzer i starszego autora Manolisa Kellisa z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Broad Institute of MIT i Harvard, ujawniły zdolność do tworzenia składu komórek tłuszczowych bardziej podatnych na wytwarzanie energii i ciepła, a mniej skłonnych do sekwestracji w magazynach tłuszczu.

Czy to oznacza, że będziemy w stanie zmienić kolor z białego na brązowy - lub nawet beżowy - bez ćwiczeń? Według naukowców, wyniki ujawniają, że "możemy przeprogramować wszystkie główne magazyny tłuszczu u ludzi poprzez interwencję w ten szczególny szlak". Jeśli rzeczywiście uda im się manipulować procesem, który przekształca komórki pre-tłuszczowe w białe lub brązowe, może to zmienić sposób leczenia problemów z wagą i otyłości.

Tags: brązowy tłuszczhealthifymeRegularne ćwiczenialeepwhite fat cells