Czym jest wskaźnik PRAL i jak go wykorzystywać?

Pomimo najszczerszych chęci nie mamy ciągle zbyt dużego wpływu na procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie, choć nie jesteśmy wcale pozbawieni jakichkolwiek możliwości w tym zakresie, ciągle bowiem możemy dbać o higienę snu i unikanie stresu. Okazuje się jednak, że są i takie, na które mamy wpływ, choć często zdajemy się nie podchodzić do nich z należytym zaangażowaniem. Tylko od nas zależy między innymi to, jaka ilość zasad oraz kwasów będzie wprowadzana do organizmu z zewnątrz, często okazuje się przy tym, że już drobna modyfikacja diety może przynieść znakomite rezultaty wówczas, gdy dążymy do zachowania tak zwanej równowagi kwasowo-zasadowej. Można również wykorzystać catering dietetyczny, który zrobi to za nas.

Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu

Znalezienie konkretnych danych odnoszących się do właściwości zakwaszających charakterystycznych dla poszczególnych produktów, nie jest prostym zadaniem. Owszem, nie brakuje stron, które informują o tym, jakie pH mają poszczególne spożywane przez nas produkty, nie można jednak nie dostrzec tego, że wspomniane dane różnią się w dość istotny sposób w zależności od tego, z jaką stroną www mamy do czynienia. Nawet zwykłe ziemniaki mogą budzić kontrowersję, gdy bowiem na jednej ze stron mają one odczyn kwaśny, inna zachęca nas do ich jedzenia.

Problem jest na tyle poważny, że w roku 1995 skłonił naukowców do zbadania zdrowych mężczyzn, na których przetestowano, jaki wpływ na odczyn ich moczu ma ponad sto popularnych produktów żywnościowych. To właśnie wspomniane badania przyczyniły się do opracowania wskaźnika PRAL informującego nas o tym, jaka jest potencjalna zdolność danego produktu do obciążania kwasem nerek.

Zdrowe produkty żywnościowe

Wskaźnik PRAL

Wskaźnik PRAL zasługuje na naszą uwagę między innymi dlatego, że uwzględnia nie tylko zawartość białek i pierwiastków, ale również ich biodostępność i metabolizm siarki. Badanie koncentrowało się zatem przede wszystkim na tym, w jakim stopniu dane produkty były przyswajane przez organizm, co było podejściem innowacyjnym zwłaszcza, jeśli uświadomimy sobie, że zdecydowana większość badań koncentruje się na analizie odczynu popiołu produktów. Wszystko to sprawia, że wskaźnik PRAL może okazać się szczególnie wartościowy w momencie, w którym zależy nam na ocenie tak zwanego średniego potencjału zakwaszającego naszej diety.