Zakwaszenie organizmu: objawy. Jak dbać o równowagę kwasowo-zasadową?

Na czym będzie polegać zakwaszenie organizmu?

Produkty żywnościowe oprócz tego, że mają swoje wartości odżywcze mają także działanie kwaso oraz zasadotwórcze. Ma to bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia, ponieważ będzie wpływać na odczyn pH krwi. Zwykle zła dieta sprawia, że w organizmie pojawia się nadmiar kwasów a więc dochodzi do zakwaszenia organizmu. Warto sprawdzić jakie są tego objawy i jak będzie można sobie z tym poradzić.

Niestety objawy zakwaszenia łatwo będzie przeoczyć albo też myśleć, że wynikają z innych problemów zdrowotnych. Większość laików tak naprawdę nie wie nic o dietetyce i o tym czym jest równowaga kwasowo – zasadowa. Dlatego nie wiemy jakie są konsekwencje, gdy będzie zachwiana.

Zakwaszenie organizmu

Równowaga kwasowo – zasadowa to taki stan, w którym mamy zachowany odpowiedni stosunek kationów i anionów we wszystkich płynach ustrojowych i to właśnie warunkuje poprawne pH a także odpowiedni przebieg procesów życiowych. W prostych słowach jest to harmonia naszego organizmu. Stan równowagi kwasowo zasadowej będzie można osiągnąć gdy pH krwi będzie między 7,35 a 7,45. Większe pH oznacza przewagę zasad mniejsze przewagę składników kwaśnych.

Ciągły brak energii

Dla organizmu niebezpieczne będzie zachwianie równowagi gdy będzie mniej niż 6,8 czy też 7,8. W najgorszym przypadku dojść może do denaturacji i przestają działać enzymy komórkowe, ustaje wymiana gazów oddechowych. Zachwiana równowaga kwasowo zasadowa może być dla organizmu szczególnie groźna. Zaburzenie w tym zakresie powodować będzie kwasicę oraz zasadowicę. W obu przypadkach będzie to stan, w którym dojdzie do zaburzenia odczynu pH krwi. I rzeczywiście jest się czego obawiać. Obie choroby mogą nawet prowadzić do śmierci.

Jak unikać zakwaszenia?

Zasadniczy wpływ na zachwianie równowagi w organizmie ma dieta. Produkty, które spożywamy dzielą się właśnie na kwasotwórcze oraz działające zasadotwórczo. Warto będzie wiedzieć jak powinno się łączyć poszczególne składniki, by rzeczywiście zadbać o równowagę kwasowo – zasadową w organizmie. Jeśli spożywamy ryż i pierś z kurczaka będziemy się zakwaszać, dlatego trzeba dołączyć dużą dawkę witamin w postaci warzyw, które będą działać zasadotwórczo. Ogólnie zasada jest tak, że kwasów powinno być 20% a środków alkalizujących 80%, wtedy równowaga będzie rzeczywiście zachowana.