Czy bać się zakwaszenia organizmu?

Gdy mamy do czynienia z zakwaszonym organizmem musimy liczyć się z tym, że jest on tożsamy z zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej w ustroju postrzeganym jako całość. Za wspomniany problem odpowiedzialne są zawarte w przyjmowanym przez nas pożywieniu składniki mineralne, w tym zwłaszcza siatka, fosfor oraz chlor i już choćby dlatego tak duże znaczenie powinna mieć dla nas właściwa dieta, która wpływa pozytywnie na utrzymanie właściwej homeostazy pH tak krwi, jak i samych płynów ustrojowych. To właśnie ona jest też najbardziej naturalną odpowiedzią na często pojawiające się pytanie o to, jak odkwasić nasz organizm.

Kwasica organizmu

Jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, organizm może zacząć zmagać się z tak zwaną kwasicą. Już choćby dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby zachowywać odpowiedni stosunek kationów oraz anionów w naszych płynach ustrojowych. Oczywiście, nie będzie to możliwe, jeśli nie uda się nam uzyskać tak zwanego środowiska słabo zasadowego. Równowaga, jaka zachodzi pomiędzy kwasami i zasadami jest przecież parametrem, na który decydujący wpływ ma podaż składników mineralnych, z jakimi mamy do czynienia w diecie, duże znaczenie ma więc to, jakie produkty stają się podstawą naszych codziennych posiłków.

Jedzenie jest trawione w przewodzie pokarmowym, a substancje, które dostarczamy w ten sposób wpływają na odczyn tak w tkankach, jak i w narządach. Zakwaszenie organizmu zwykle utożsamiamy z dietą, którą należałoby zmienić, powinniśmy jednak pamiętać i o tym, że nie bez wpływu na nie pozostaje podwyższona temperatura naszego ciała, stres oraz otyłość.

Zmiana diety

Objawy zakwaszenia

Objawy zakwaszenia organizmu można zaobserwować analizując sposób, w jaki funkcjonuje większość narządów w naszym ciele. W rezultacie skutki uboczne dotyczą zarówno układu krążenia, jak i układu pokarmowego, zakwaszenie organizmu może przy tym prowadzić do istotnego podniesienia poziomu cukru we krwi. Gdy mamy do czynienia z zakwaszeniem mięśni, systematycznie spada siła, z jaką się one kurczą, a tym samym i my sami szybciej się męczymy i jesteśmy mniej sprawni fizycznie. Zakwaszenie przyczynia się też do tego, że kwas moczowy rozpuszcza się w moczu gorzej niż ma to miejsce w innych okolicznościach, a to wspiera proces powstawania kamieni moczowych.

Więcej informacji o zakwaszeniu organizmu >>